Wczytuję dane...

Kiedy zakładać produkty kompresyjne?

Mówiąc rajstopy kompresyjne, pończochy uciskowe czy podkolanówki uciskowe myślimy o wyrobach o stopniowanym ucisku. Medycznie potwierdzona skuteczność i zdrowotne działanie to wystarczający argument, by sięgnąć po ten rodzaj produktu. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zakładać pończochy kompresyjne i jak długo je nosić, by uzyskać maksymalne efekty.

Tylko pończochy uciskowe o stopniowanym ucisku!

Pończochy kompresyjne charakteryzują się tym, że są wyjątkowo obciśle przylegającą do ciała dzianiną, sprawiając wrażenie ciasnej. Nie można ich jednak mylić ze zwykłymi pończochami ani stosować zamiennie z obcisłymi rajstopami. To właśnie specjalnie opracowana i potwierdzona medycznie technologia stopniowanego ucisku w poszczególnych klasach kompresji zapewnia prawidłowy przepływ płynów w kończynach. Duże znaczenie dla leczenia ma stopień zastosowanej kompresji. Jeśli szukamy produktów profilaktycznych lub I stopnia kompresji, możemy kierować się osobistymi preferencjami. Natomiast w sytuacji, gdy mamy zaawansowane problemy żylne, związane z zaburzeniami krążenia, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który zaleci pończochy uciskowe w II czy nawet III klasie kompresji.


Jobst Ultra Sheer

 

Kiedy zakładać pończochy kompresyjne?

Produkty uciskowe zakładamy rano (najlepiej zaraz po wstaniu z łóżka) zanim pojawi się poranny obrzęk nóg. Ułatwia to zakładanie oraz jest najbardziej skuteczne. Odpowiednie zakładanie ma też znaczenie. Pończocha powinna gładko przylegać do ciała, bez fałd i zagnieceń. Tylko wówczas ucisk jest prawidłowo rozłożony i skutecznie stymuluje przepływ krwi. Pomocne przy zakładaniu są rękawice do pończoch albo specjalne akcesoria typu nakładacze.

Nakładacz Butler Medi

 

Jak często nosić pończochy uciskowe?

Dla osiągnięcia odczuwalnych efektów, większego komfortu funkcjonowania, ale i zapobiegania czy leczenia żylaków, zalecane jest noszenie kompresji przez cały dzień, zakładając zaraz po przebudzeniu, i ściągając przed snem. Tylko regularne i codzienne stosowanie kompresji wpływa na poprawę kondycji nóg i sprzyja leczeniu.

 

Co ważne nie powinniśmy z nich rezygnować latem, gdyż to w czasie upałów nogi najbardziej potrzebują wsparcia. Można wybierać wówczas modele z lekkich, przewiewnych materiałów albo przekonać się do pończoch samonośnych czy podkolanówek. Zimą dobrze jest wybierać rajstopy kompresyjne o grubszych tkaninach. Szczególnie polecane wówczas produkty z zawartością przyjemnej w dotyku bawełny czy mikrofibry.


Mediven Elegance

 

O czym warto pamiętać?

Stosując kompresjoterapię warto pamiętać, że nie jest ona rozwiązaniem tymczasowym i należy ją stosować regularnie. Objawy mogą zostać szybko złagodzone, przynosząc ulgę, jednak nie powinno to osłabiać naszej czujności, gdyż przerwa od terapii może poskutkować nawrotem objawów. Nosząc pończochy kompresyjne w II i wyższej klasie kompresji ważne są okresowe konsultacje z lekarzem, który decyduje np. o zmianie poziomu ucisku.

Produkty uciskowe należy wymieniać co 6 miesięcy (czas trwałości wskazywany przez producentów), gdyż używana na co dzień kompresja po pewnym czasie traci swoje właściwości.