Wczytuję dane...

Sposoby na kompresję- czyli jak polubić pończochy uciskowe?

Zsuwające się podkolanówki kompresyjne? Trudności z zakładaniem? Sucha skóra na nogach? Wiele osób, które pierwszy raz styka się z kompresją szybko rezygnuje, twierdząc, że nie są to produkty dla nich. Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej pojawiającymi się problemami i podpowiadamy, jak je pokonać. Nie daj się zniechęcić do kompresjoterapii! To naprawdę działa!

Nie mogę założyć pończoch uciskowych

Problemy z zakładaniem podkolanówek, pończoch czy rajstop uciskowych to najczęstsza przyczyna zniechęcania się do ich noszenia. Trudności przy zakładaniu kompresji są całkowicie normalne, gdyż materiał jest mniej elastyczny niż w standardowych rajstopach, ale dzięki temu gwarantuje stopniowany ucisk zmniejszający średnicę żył. I o to chodzi! Niestety im wyższy stopień kompresji, tym trudniej ją zakładać, jednak nie należy się zniechęcać – trening czyni mistrza! Jeśli po dwóch tygodniach prób zakładania nadal męczymy się przy tej czynności, warto zaopatrzyć się w pomoc do zakładania wyrobów uciskowych.

Nakładacz Medi Butler

 Są też inne przyczyny trudnego zakładania, które możemy zminimalizować:

  • Źle dobrany rozmiar
    Rozmiar powinien być dobrany na podstawie pomiaru obwodu jednej i drugiej nogi. Ważne by dokonać pomiaru rano, po wstaniu z łóżka, w pozycji stojącej. Zalecamy skorzystanie z tabel producentów wskazujących dokładne miejsca pomiarów. Jeśli po dokonaniu pomiarów okazuje się, że nie mieszczą się one w zakresach jednego rozmiaru należy zamówić produkt szyty na indywidualne zamówienie („szyty na miarę”).
  • Zakładanie na spuchnięte nogi
    Pończochy uciskowe powinno zakładać się rano, zaraz po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka. Nogi nie są wówczas opuchnięte, a naciągnięcie materiału staje się łatwiejsze.
  • Przeszkody fizyczne (np. trudności ze schylaniem)
    W przypadku osób starszych, którym trudniej poradzić sobie z założeniem podkolanówek uciskowych, warto skorzystać z dostępnych akcesoriów typu nakładacze do pończoch, nakładacze do rajstop, śliska stopa. Jeśli jest taka możliwość warto też skorzystać z pomocy drugiej osoby. Dobrym rozwiązaniem są też produkty z otwartymi palcami – zdecydowanie łatwiej je nasunąć na nogę. Dla wielu pacjentów zamiana zamkniętego czubka na otwarty okazuje się na tyle komfortowa, że nie potrzebują dodatkowych akcesoriów do zakładania.
  • Brak doświadczenia w zakładaniu kompresji
    Technika ubierania pończoch uciskowych wymaga praktyki i wiedzy jak to robić prawidłowo. Naciąganie siłowe nic nie pomoże, a może jedynie prowadzić do uszkodzenia tkaniny i obniżyć właściwości kompresyjne. Pomocne mogą okazać się rękawice gumowe – stabilizują chwyt i zapobiegają uszkodzeniom. Na początku wywiń pończochę na lewą stronę aż do poziomu pięty i włóż samą stopę. Reszta pończochy na tym etapie pozostaje odwrócona na drugą stronę. Chwytając materiał obiema rękami, wsuń go na łydkę. Pamiętaj, aby nie naciągać go nadmiernie – zamiast tego wmasowuj go spokojnie na nogę, równomiernie dopasowując coraz wyżej, aż do kolana. Jeśli zakładasz pończochy lub rajstopy uciskowe, nasuń materiał wyżej cały czas trzymając go oburącz. Od tego momentu ucisk jest wyczuwalnie mniejszy, więc powinno pójść już łatwiej. Podobnie jak wcześniej, dopasowuj starannie i spokojnie nasuwaj pończochę na udo. W rajstopach kompresja kończy się w tym samym miejscu, co w pończochach, zatem założenie części majtkowej nie sprawia większych problemów. Jak widać sposobem, a nie siłą można ujarzmić nawet rajstopy kompresyjne III klasy ucisku.

    Venofle Micro z otwartymi palcami

Pończochy kompresyjne rolują się i zsuwają. Jak je utrzymać na miejscu?

  • Źle dobrany rozmiar
    Zbyt małe czy nazbyt luźne podkolanówki czy pończochy uciskowe mają skłonność do zwijania się i opadania. Źle dobrany rozmiar to jednak nie tylko problem słabego trzymania się nogi, ale i w rezultacie nieprawidłowej kompresji, niwecząc cały proces terapeutyczny.
  • Nieodpowiednie kosmetyki do ciała
    Kremy, maści i olejki natłuszczające stosowane do pielęgnacji skóry, tworzą na udach tłustą warstwę zmniejszającą przyczepność silikonu. Dlatego też przed nałożeniem pończoch kompresyjnych należy nogi dokładnie oczyścić i osuszyć oraz używać wyłącznie kosmetyków dedykowanych produktom kompresyjnym.
  • Zanieczyszczony silikon
    Zabrudzony silikon przy mankietach pończoch samonośnych obniża wytrzymałość mankietu i zmniejsza jego skuteczność. Najlepiej zatem od czasu do czasu delikatnie przeczyścić go lekko zwilżonym wacikiem i pozostawić do wyschnięcia.
  • Włosy na ciele
    Duże owłosienie na nogach wpływa na nośność silikonowych pasków czy guzków w pończochach uciskowych. Problem najczęściej dotyczy panów. W tym przypadku rozwiązaniem jest zgolenie włosów lub rezygnacja z pończoch samonośnych na rzecz pończoch z przypięciem do pasa.
  • Silikon się nie trzyma
    Jeśli silikon dalej uparcie nie chce trzymać, zawsze można skorzystać ze specjalnego kleju do ciała, który pomaga wyrobom kompresyjnym utrzymać się na swoim miejscu, minimalizując ryzyko zsuwania się i opadania. Jeśli nie mamy przekonania do takiego rozwiązania warto zdecydować się na wspomniane pończochy przypinane do pasa. Dla wielu pacjentów okazują się dużo wygodniejsze i zapewniają komfort psychiczny.

    Klej do pończoch Medi

Odkąd noszę rajstopy uciskowe moje nogi się bardziej pocą, a skóra stała się przesuszona

  • Problemy żylne
    Wysuszenie skóry wynika z samej istoty choroby żylnej. Wskazane jest używanie kosmetyków do pielęgnacji skóry przeznaczonych dla pacjentów objętych kompresjoterapią.
  • Słabej jakości materiały
    Warto wybierać produkty dobrej jakości, renomowanych producentów, wykonane z dobrych gatunkowo przewiewnych materiałów. Dla obniżenia potliwości stóp wskazane jest używanie produktów z odkrytymi palcami.
  • W pończochach jest za ciepło
    Aby zapobiec nadmiernej potliwości można stosować produkty chłodzące, np. w formie sprayu, który należy aplikować bezpośrednio na kończynę i materiał podkolanówki czy pończochy. Nogi można spryskiwać wiele razy dziennie, zależnie od potrzeb, zapewniając sobie uczucie odświeżenia i ochłody. Przed założeniem pończochy warto zaaplikować żel chłodzący na dzień natomiast po całym dniu można użyć kremu na noc, który wspomaga regenerację zmęczonej skóry.

    Spray chłodzący Medi

Zamiast szukać wymówek - znajdź swój sposób na kompresję i ciesz się rezultatami jakie niesie ze sobą regularne stosowanie stopniowanego ucisku! W razie pytań, skontaktuj się z nami.