Wczytuję dane...

PNŻ, czyli przewlekła niewydolność żylna

PNŻ, czyli przewlekła niewydolność żylna to powszechne schorzenie naczyń krwionośnych. Przewlekłe zaburzenie dotyczące głównie kobiet, nie omija jednak i mężczyzn. Pod wpływem takich czynników jak uwarunkowania genetyczne, siedzący lub stojący tryb pracy, mała aktywność ruchowa, przebyte ciąże czy otyłość dochodzi do uszkodzeń zastawek w żyłach, blokując i uniemożliwiając prawidłowy obieg krwi. Na skutek niewydolności zastawek żylnych krew cofa się, napiera na ściany naczyń krwionośnych i nie może wrócić do krążenia głębokiego. Takie zastoje krwi w żyłach powodują, że naczynia poszerzają się i z czasem dochodzi do zmian chorobowych w otaczających tkankach.

Objawy PNŻ

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej można podzielić na dwie grupy:

  • Oznaki zewnętrzne (widoczne) to pojawiające się na nogach pajączki, zaczerwienienia, obrzęki, sucha skóra, popękane żyłki, żylaki. Są to objawy, które z jednej strony są uznawane za nieestetyczne, z drugiej są widocznym sygnałem pojawiających się nieprawidłowości i schorzeń układu żylnego.
  • Oznaki wewnętrzne (odczuwalne) to z kolei uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu dolegliwości bólowe, uczucie ciężkich nóg, swędzenie i tkliwość skóry, nocne skurcze.

Niezależnie od rodzaju objawów każda z wyżej wymienionych oznak, powinna być potraktowana jako sygnał do działania i zadbania o stan swojego zdrowia, a szczególnie zdrowia swych nóg.

Metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej

Do jednych z metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej należy kompresjoterapia. Stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych o stopniowanej kompresji, wspomaga powrót krwi żylnej w kierunku od stóp do serca i zmniejsza zastoje w dolnych partiach nóg. Pończochy kompresyjne, podkolanówki uciskowe, a dla pań modne rajstopy uciskowe nie przypominają odzieży medycznej, a skutecznie pomagają przepływać krwi w odwrotnym kierunku, przezwyciężając siłę grawitacji. Świetnie sprawdzają się jako profilaktyka przeciwżylakowa (szczególnie polecana osobom obciążonym genetycznie), ale również na każdym etapie leczenia PNŻ. Umożliwiają zmniejszenie obrzęku i objętości żył oraz refluksu. Przyspieszają przepływy i poprawiają mikrokrążenie. Ponadto zapobiegają również wystąpieniu owrzodzeń.

Venoflex Incognito Absolu

Poza kompresją począwszy od wczesnych stadiów chorobowych wskazane jest trzymanie nóg uniesionych w górę tak często, jak to możliwe, dbanie o zbilansowaną dietę, regularne chodzenie i unikanie przegrzewania (niewskazane są sauny, gorące kąpiele i długotrwałe nasłonecznienie). W zaawansowanym stadium PNŻ żylaki mogą zostać usunięte chirurgicznie. Połączenie leczenia zabiegowego, kompresjoterapii oraz odpowiednio dobranej farmakoterapii – pozwala skutecznie leczyć i poprawiać komfort życia pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną.