Wczytuję dane...

Co warto wiedzieć o kompresjoterapii?

Czym jest kompresjoterapia i jak ją stosować? Co to są pończochy uciskowe? Dlaczego kompresją warto się zainteresować przy dolegliwościach związanych z puchnięciem nóg, pękającymi naczynkami, pajączkami, żylakami? Odpowiadamy na najczęstsze pytania w tym temacie.


Nogi

Kiedy lekarz zaleca pończochy kompresyjne

Zalecenia lekarza dotyczące noszenia produktów uciskowych takich jak podkolanówki kompresyjne, pończochy czy rajstopy uciskowe wywołują niekiedy zdziwienie. Jak pończochy mogą pomóc opuchniętym, obolałym nogom? Dlaczego pajączki budzą niepokój? Otóż warto znać przyczyny dolegliwości żylnych i ich powstawania, by zrozumieć zagrożenie jakie ze sobą niosą. Tylko wówczas będziemy móc skutecznie chronić swoje zdrowie.

Niewydolność naczyń krwionośnych może prowadzić do chorób przewlekłych takich jak zakrzepica żylna, przewlekła niewydolność żylna czy obrzęki limfatyczne. Jest to wynik niewydolności śródtkankowego ciśnienia hydrostatycznego, które nie daje rady prawidłowo kontrolować przepływu krwi od serca do stóp i z powrotem. Krew nie jest w całości odprowadzana, natomiast gromadzi się w żyłach, rozpierając od wewnątrz ich ściany. W rozszerzonych żyłach zastawki tracą swą funkcjonalność, nie blokują krwi, która z kolei zaczyna się cofać. Organizm broniąc się zmniejsza ciśnienie w żyłach poprzez odprowadzenie z krwi wody, która z kolei przenikając do sąsiednich tkanek powoduje obrzęki. Powstałe zastoje krwi w tkankach, zaczynają objawiać się w postaci różnych dolegliwości takich jak uczucie „ciężkich nóg”, opuchnięcia, pajączki czy żylaki. I tu przychodzi z pomocą kompresjoterapia!

Kompresjoterapia to…

Nieinwazyjna metoda stosowana w profilaktyce jak i leczeniu objawowym. Polega na wsparciu naczyń krwionośnych poprzez czynniki zewnętrzne i przywracanie prawidłowego mikrokrążenia. Stosując pończochy kompresyjne zapewniamy zewnętrzny ucisk o odpowiednim natężeniu, dzięki czemu kompresja wzmacnia żyły. Wspiera zastawki żylne w trakcie wzmożonej pracy pompowania krwi z dolnych partii ciała w górę do serca. Kontrolowany stopień ucisku w produktach kompresyjnych powoduje, że ciśnienie jest największe w okolicach kostki i stopniowo zmniejsza się ku górze. Wspomaga to przepływy i niejako „wmasowuje” krew w wyższe partie ciała. Pończochy kompresyjne przeciwdziałają deformacji żył zbyt obciążonych nadciśnieniem i tym samym zastojom krwi, które prowadzącą do powstawania żylaków.

Rajstopy kompresyjne

Czym jest kompresja I, II, III stopnia?

Poza kompresją profilaktyczną, którą można stosować bez konsultacji z lekarzem, każdą kolejną należy omówić ze specjalistą. Im klasa kompresji jest wyższa, tym większy ucisk zapewniany przez produkt. Należy pamiętać, że to lekarz określa stopień kompresji, wskazania i przeciwskazania do noszenia pończoch uciskowych. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Według klasyfikacji stopni kompresji RAL wyróżnia się 4 klasy ucisku:

  • I stopień kompresji (lekki ucisk): 18-21 mmHg,
  • II stopień kompresji (średni ucisk): 23-32 mmHg,
  • III stopień kompresji (mocny ucisk): 34-46 mmHg,
  • IV stopień kompresji (bardzo mocny ucisk): od 49 mmHg.

 

Ogólne wskazania do kompresjoterapii:

  • profilaktyka zaburzeń żylnych
  • wsparcie nóg po przebytych chorobach i urazach, którym towarzyszą obrzęki kończyn
  • wsparcie okołooperacyjne i pozabiegowe (zabiegi zamykania naczyń tj. skleroterapia, laser; operacje żylaków, unieruchomienie pacjenta).