Wczytuję dane...

USG Doppler – metoda na sprawdzenie stanu żył i tętnic

Powszechnie stosowana metoda umożliwiająca kontrolę i diagnostykę żył i tętnic w dolnych kończynach jest bezinwazyjna i bezbolesna. Może przyczynić się do wykrycia zawczasu poważnych zaburzeń, zanim zdążą one doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. Przybliżamy na czym polega badanie dopplerowskie i jakie ma znaczenie dla zdrowia?

Na czym polega badanie Dopplerowskie?

Diagnostyka chorób żył kończyn dolnych to istotny element profilaktyki prozdrowotnej. Pozwala na rozpoznanie, ocenę postępu i efektów leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności żylnej i żylaków kończyn dolnych. Wykorzystywana w tym celu metoda USG Dopplera oparta jest na obrazowaniu stanu naczyń krwionośnych i śledzeniu na bieżąco przepływów krwi za pomocą zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych. Fala ultradźwiękowa, emitowana przez urządzenie USG, odbijana jest przez poruszające się w naczyniach komórki krwi, powodując zmianę jej częstotliwości. Analiza zmian częstotliwości odbitej fali obrazowana jest na monitorze i pozwala określić kierunek przepływu krwi oraz prędkość z jaką ten proces zachodzi.

Obecnie stosowana jest także technika kolorowej ultrasonografii dopplerowskiej, polegająca na barwnym obrazowaniu przepływu krwi w naczyniach. Przepływ krwi w kierunku dosercowym kodowany jest kolorem niebieskim, a w kierunku odsercowym – kolorem czerwonym. Zastosowanie takiej techniki umożliwia jeszcze dokładniejszą ocenę anatomii i zmian patologicznych w obrębie naczyń. Badanie Dopplera pozwala ocenić stan tętnic i żył, wykryć ich niedrożność (spowodowaną na przykład zmianami miażdżycowymi), zatory żylne i tętniaki. 

Ultrasonografia dopplerowska – wskazania i przeciwskazania

Wykonanie Dopplera kończyn dolnych zalecane jest najczęściej celem oceny wydolności i funkcji układu żylnego w tym wykrycia nieprawidłowości w obrębie żył i tętnic. Pozwala zdiagnozować stan zaawansowania choroby, w porę wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi i podjąć działania w kierunku leczenia np. stosowania kompresji. Bezinwazyjne badanie ultrasonograficzne uznawane jest za bezpieczne, nie nastręcza ono żadnych trudności i nie wiąże się z poczuciem dyskomfortu pacjentów. Bez przeszkód wykonywane nawet u kobiet ciąży.


Nogi

Najczęstsze wskazania to badania w kierunku:

  • zakrzepicy żylnej
  • przewlekłej niewydolności żylnej oraz obrzęków kończyn dolnych
  • wrodzonych malformacji naczyniowych
  • oceny okołozabiegowej i okołooperacyjnej
  • profilaktyki zaburzeń żylnych

Przeciwskazania:

  • Poparzenia
  • Otwarte rany

Pończochy uciskowe zalecamy każdemu, kto większą część dnia spędza w tej samej pozycji, ma predyspozycje do schorzeń żylnych oraz kobietom w ciąży. Osoby, które już zauważyły u siebie pierwsze symptomy, zachęcamy również do wizyty u lekarza i badania Dopplera.