Wczytuję dane...

Czy żylaki mogą się same wchłonąć?

Pojawienie się żylaków to nie jest nagły, lecz długotrwały proces. Mało estetyczne zmiany widoczne na nogach są bowiem efektem długotrwałej niewydolności żylnej, prowadzącej do skręcania się, poszerzania i wybrzuszania naczyń krwionośnych. Czy mogą się same cofnąć i zniknąć z dnia na dzień? Dlaczego profilaktyczne pończochy kompresyjne są tak ważne?

Co to są żylaki i skąd się biorą?

Żylaki to nie tylko zmiany kosmetyczne pojawiające się na nogach. To niepokojący objaw, nad którym należy się pochylić oraz sygnał, że czas zadbać o swoje zdrowie. Jeśli myślisz, że jest to problem, który sam zniknie- nic bardziej mylnego. Żylaki to objaw poważnej choroby, a jej bagatelizowanie może prowadzić do ciężkich powikłań: powstania owrzodzeń, rozwinięcia zakrzepowego zapalenia żył, a nawet zatorowości płucnej.

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Od uwarunkowań genetycznych, przez nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej, zbyt dużą masę ciała, po zaburzenia w utrzymaniu prawidłowego napięcia ściany naczyniowej postępujące np. wraz z wiekiem.

I choć samoistne zniknięcie żylaków jest praktycznie niemożliwe, istniej szansa, że dbając o nogi i stosując profilaktykę antyżylakową, jesteśmy wstanie zminimalizować ryzyko ich powstawania.


Żylaki

Pończochy kompresyjne- profilaktyka przynosząca efekty

Jeśli mamy skłonności do pękających naczynek, na nogach pojawiają się charakterystyczne pajączki, obrzęki albo często odczuwamy ciężkość nóg czy nocne skurcze to znak, że czas na profilaktykę. Zamiast lekceważyć objawy, warto zgłosić się do specjalisty tj. do lekarza flebologa czy chirurga naczyniowego i wprowadzić leczenie zachowawcze. Dzięki wczesnemu leczeniu możemy uchronić nasze żyły przed postępującym procesem chorobowym.

Działając odpowiednio wcześniej, stosując kompresjoterapię wspieramy żyły stymulując prawidłowy przepływ krwi. Pończochy kompresyjne wywołują odpowiedni, stopniowany ucisk na żyły znajdujące się w nogach. Dzięki temu krew odpowiednio krąży w organizmie. Produkty uciskowe pozwalają więc pozbyć się takich dolegliwości jak bóle nóg, obrzęki kostek i nadwrażliwość łydek. Jednocześnie zapobiegają poważnym chorobom związanym z układem krążenia. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku produktów leczniczych, stopień kompresji powinien być zalecony przez lekarza.

Czy pończochy uciskowe pomogą usunąć żylaki?

Niestety samo stosowanie kompresji nie spowoduje usunięcia żylaków. Zaawansowane zmiany na nogach, mogą wymagać leczenia inwazyjnego – ale o tym decyduje lekarz specjalista. Pończochy uciskowe mogą natomiast pomóc minimalizować zmiany chorobowe i zapobiegać ich rozwojowi. Zasada lepiej zapobiegać niż leczyć ma tu ogromne znaczenie.

Zachowawcze leczenie żylaków poprzez zastosowanie zaleconych przez lekarza leków, maści, balsamów, stosowania kompresji, może okazać się strzałem w dziesiątkę i ustrzec przed rozwojem schorzenia.


Juzo Soft
 

Dla pewności można skorzystać z pomocy naszych doświadczonych konsultantów, którzy pomogą dobrać odpowiednie pończochy uciskowe, podkolanówki czy rajstopy kompresyjne.