Właściwe zakładanie i ściąganie pończoch kompresyjnych
Pierwszy kontakt z wyrobami kompresyjnymi może budzić zdziwienie. Jak założyć na nogi tak ciasne pończochy uciskowe? Jak poradzić sobie z ich ściągnięciem? Podpowiadamy sposoby, które znacznie poprawiają komfort zakładania i ściągania wyrobów uciskowych, nawet wysokich klas kompresji.
Spis treści
- Stawiamy na samodzielność
- Jak pomóc w zakładaniu pończoch kompresyjnych osobom niemobilnym?
- Jak zakładać pończochy kompresyjne, to tylko w rękawiczkach!
Wysoka klasa kompresji, zalecana przy przewlekłej niewydolności żylnej, obrzękach limfatycznych, rozwiniętym zespole pozakrzepowym czy przy dużych obrzękach, wiąże się z dużym naciskiem pończochy na nogę. Założenie takiej pończochy jest znacznie trudniejsze od założenia zwykłej pończochy czy pończochy profilaktycznej. Jeśli pacjent ma problemy z mobilnością czy otyłością, tym bardziej potrzebuje pomocy drugiej osoby przy każdym zakładaniu i ściąganiu. Newralgicznym miejscem jest kostka, w której ucisk wynosi 100%. To przełożenie przez nią podkolanówki czy pończochy kompresyjnej nierzadko wiąże się ze sporym utrudnieniem w założeniu.
Z pomocą przychodzą tzw. nakładacze. Przyrządy do zakładania wyrobów kompresyjnych. W naszej ofercie są:
-
RelaxSan Stocking Donner o prostej, metalowej konstrukcji z antypoślizgowymi rączkami, pomaga zachować stabilność podczas nakładania pończoch,
-
Mediven Butler - pojedynczy przyrząd do nakładania pończoch, o specjalnej konstrukcji, z wygodnymi uchwytami górnymi,
-
Sigvaris Melany o wysuwanych, długich uchwytach, przeznaczony szczególnie dla osób z ograniczoną mobilnością,
-
Juzo Easy Fit – przyrząd do zakładania i zdejmowania wyrobów uciskowych. Szczególnie polecany osobom starszym lub z ograniczoną mobilnością rąk. Dostępny na specjalne zamówienie. Zadzwoń po szczegóły.
Dzięki stelażowi o specjalnej konstrukcji zakładanie pończoch na żylaki staje się o wiele prostsze. Wystarczy:
-
Przygotować pończochę tak by palce były skierowane w dół
-
Naciągnąć pończochę na nakładacz, aż do wysokości szwu pięty
-
Postawić nakładacz przez sobą na podłodze
-
Wsuwać stopę jak najgłębiej do środka pończochy
-
Przytrzymać nakładacz rękami i drugą stopą
-
Naciągnąć pończochę na łydkę lub udo
Samodzielne zakładanie kompresji przy pomocy powyższych nakładaczy może odbywać się na stojąco, ale bezpieczniej jest w pozycji siedzącej.
Jak pomóc w zakładaniu pończoch kompresyjnych osobom niemobilnym?
Opieka nad osobą z ograniczoną mobilnością, która wymaga kompresjoterapii, to czasem nie lada wyzwanie. Zakładanie, problem z przesunięciem pończoch za kostkę i poprawnym ułożeniem na nodze sprawiają, że nałożenie wyrobu staje się trudne. Można temu zapobiec stosując takie akcesoria pomocnicze jak Sigvaris DOFF N’ DONNER - silikonowy walec do nakładania i zdejmowania czy nakładacz Slip Stockings On- lekki, plastikowy nakładacz do pończoch, pomocny w codziennym nakładaniu pończoch z otwartymi jak i zamkniętymi palcami. Zarówno jeden jak i drugi sposób stanowi doskonałą pomoc wspomagając pracę opiekunów, zakładających i ściągających pończochy uciskowe swoim podopiecznym. Przygotowanie pończochy do założenia i samo dopasowanie do nogi pacjenta staje się prostsze i szybsze, a do tego wymaga mniej siły od zakładającego. Warto pamiętać, by stosując wyroby kompresyjne zakładać i ściągać je poprzez rolowanie, a nie siłowe naciąganie. Pozwoli to dokładniej dopasować pończochy uciskowe do nogi, a jednocześnie przedłużyć żywotność produktu.
Jak zakładać pończochy kompresyjne, to tylko w rękawiczkach!
Specjalne rękawice tekstylne bądź gumowe do zakładania wyrobów kompresyjnych to „must have” każdego pacjenta. Ich zwiększona przyczepność sprawia, że łatwiej przesunąć pończochę ponad kostkę oraz poprawnie ułożyć ją na nodze. Ponadto stosowanie rękawic zabezpiecza pończochę przed zahaczeniem czy zaciągnięciem. Bez obaw można wziąć do ręki nawet najdelikatniejszą dzianinę i dokładnie dopasować pończochy kompresyjne do nogi. Proponujemy rękawice tekstylne takie jak rękawice Medi, Sigvaris, Bauerfeind lub rękawice gumowe Sigvaris.
Jeśli masz wątpliwości, potrzebujesz porady dotyczącej produktów uciskowych - skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.