Wczytuję dane...

Pajączki na nogach- defekt kosmetyczny czy niepokojące objawy?

Same w sobie nie są groźne, ale są pierwszym objawem schorzenia, zmian zachodzących w żyłach. Ich pojawienie się powinno być ostrzeżeniem, że za jakiś czas może dojść do przewlekłej niewydolności żylnej (PChŻ). Jakie są przyczyny i co robić gdy zauważysz u siebie pierwsze pajączki?

Nogi

Przyczyny teleangiektazji

Pajączki naczyniowe, inaczej teleangiektazje to poszerzone do średnicy około 1mm drobne naczynia krwionośne włosowate, rozmieszczone bezpośrednio pod skórą. Prześwitują i wyglądają jak drobne pajęcze sieci przybierając kolor czerwony (w przypadku naczyń tętniczych), bądź sinofioletowy (w przypadku naczyń żylnych). Najczęściej spotykane w górnej części podudzia i na dolnej części ud. Przyczyn powstawania pajączków jest wiele. Do najbardziej powszechnych należą przewlekła niewydolność żylna, ciąża, uwarunkowania genetyczne, marskość wątroby czy długotrwałe miejscowe stosowanie maści zawierających kortykosterydy. Rozwojowi sprzyjają tez takie czynniki jak brak aktywności fizycznej, długotrwale podróże, otyłość, gorące kąpiele i wysokie temperatury. W miarę postępu teleangiektazji może pojawiać się uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, obrzęki, bóle kończyn. Pończochy kompresyjne to pierwsza profilaktyka i wsparcie dla nóg dotkniętych teleangiektazją.

Defekt kosmetyczny, którego nie należy lekceważyć

Pojawiające się na nogach pajączki traktowane są często jak kosmetyczny defekt. Wstydliwie ukrywane pod spódnicą czy długimi spodniami. Wiele osób lekceważy je albo stara się usunąć.

Niestety pozbycie się szpecących pajączków za pomocą np. zabiegów laserowych, jest krótkotrwałe i nie rozwiązuje problemu układu żylnego. Podobnie jak skleroterapia pajączków naczyniowych lub echoskleroterapia piankowa niewielkich żylaków. Poprawiają estetykę nóg, zmniejszają ryzyko i pomagają odroczyć powstawanie nowych zmian żylnych, jednak nie są metodą na bezterminowe wyleczenie z PChŻ. Ponadto zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Zmiana trybu życia, począwszy od wprowadzenia do diety zdrowych nawyków żywieniowych, regularna aktywność fizyczna, chłodniejsza kąpiel zamiast sauny, unikanie wysokich obcasów i zasiedzenia się przy biurku, profilaktyczne rajstopy uciskowe to pierwsze domowe sposoby walki z pajączkami.

Ważne, by pojawiających się zmian nie lekceważyć. Odpowiednio wcześniej rozpoczęta profilaktyka i konsultacje z lekarzem specjalistą, to absolutnie najważniejsze pierwsze kroki w drodze do zachowania zdrowych nóg.


Nogi

Pończochy uciskowe w profilaktyce antypajączkowej

Pończochy kompresyjne czy rajstopy uciskowe są proponowanym przez lekarzy sposobem zapobiegania i wspomagania leczenia teleangiektazji. Według skali CEAP polecane dla grupy C1 (ucisk w granicach 18-21mmHg) w tym na poszerzone żyłki śródskórne (pajączki naczyniowe) o czerwonym zabarwieniu. Pończochy kompresyjne często stosowane są jako profilaktyka w ciąży lub przy pracy siedzącej. Wysoka jakość produktu i szeroka oferta pozwala dobrać pończochy uciskowe tak, że nie odbiegają od klasycznych eleganckich pończoch.