Wczytuję dane...

Prawda czy fałsz- czyli co warto wiedzieć o kompresji

Wokół kompresji krąży wiele mitów, które często rozmijają się z prawdą. Utrzymujące się plotki i z góry przyjmowane założenia, mogą wprowadzać w błąd i negatywnie wpływać na proces leczenia żylaków, obrzęków i innych przewlekłych zaburzeń żylnych. Warto zatem wyjaśnić co jest prawdą, a co fałszem, by ze spokojem i pełnym przekonaniem stosować pończochy uciskowe, podkolanówki czy rajstopy kompresyjne.

Pończochy uciskowe mają właściwości zdrowotne - PRAWDA 

Pończochy uciskowe mają na celu zapobiegać zaburzeniom żylnym lub spowalniać  ich postęp. Pomagają zapobiegać pajączkom żylnym, żylakom, leczyć obrzęki. Pomagają poprawić krążenie i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów krwi.

produkty uciskowe

Pończochy uciskowe mogą zaburzać krążenie krwi - FAŁSZ

Odpowiednio dobrane pończochy uciskowe nie zatrzymują krążenia krwi ani nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. Zostały specjalnie zaprojektowane, tak aby ucisk był największy w kostce i zmniejszał się w górę nogi (tzw. stopniowany ucisk). W ten sposób wspomagają przepływ krwi i wspomagają krążenie.

Niektóre pończochy uciskowe są tylko na zalecenie lekarza - PRAWDA

Pończochy uciskowe profilaktyczne oraz w pierwszej najniższej klasie ucisku (CCL1) mogą nosić wszyscy, stosując je jako terapię w przypadku ryzyka wystąpienia żylaków, zapobieganie obrzękom, skuteczne wsparcie poprawy krążenie w żyłach. Natomiast produkty w II, III i IV klasie kompresji (CCL2 i więcej) jako produkty medyczne powinny być używane wyłącznie na zalecenie lekarza i pod ścisłą kontrolą. Recepta jest także wymagana w przypadku osób z takimi schorzeniami jak cukrzyca, zapalenie żył i żylne owrzodzenia nóg.

Pończochy uciskowe wymagają dokładnego dopasowania - PRAWDA

Przed zakupem kompresji konieczne są pomiary w celu dokładnego dopasowania. Tylko dobrze dobrane pończochy kompresyjne przyniosą pożądany efekt i uczucie ulgi. Pomiary należy wykonać rano, kiedy nogi są wypoczęte i bez obrzęków mierząc obwody oraz długości zgodnie ze wskazówkami w tabeli rozmiarów, następnie odnaleźć pomiary w tabeli i przyporządkować do nich odpowiedni rozmiar. Rozmiary u poszczególnych producentów mogą się nieco różnić.

Pończochy uciskowe w ciąży są zabronione - FAŁSZ

W ciąży profilaktyka kompresyjna jest bardzo wskazana, przynosząc ulgę, zapobiegając gromadzeniu się płynu w okolicy kostek. Rajstopy uciskowe ciążowe może zalecić również lekarz jako rajstopy podtrzymujące, korzystne w leczeniu zaburzeń żył. Skonstruowane tak, by większy nacisk występował w miejscach narażonych na zaleganie krwi i limfy, w dolnych partiach nóg, podtrzymujące rosnący brzuch. Pończochy uciskowe można nosić przez cały okres ciąży, a nawet wskazane jest zakładać je do porodu, by zabezpieczyć nogi w czasie wzmożonego wysiłku. 

Podkolanówki uciskowe należy zakładać na czas podróży - PRAWDA

W czasie długotrwałego lotu samolotem czy podróży samochodem, nogi stają się obrzmiałe, sprawiają wrażenie ciężkich. Spowodowane jest to brakiem ruchu, a w przypadku samolotu dodatkowo zmiany ciśnienia. Osoby ze skłonnościami do pękających naczynek albo obciążone genetycznie żylakami, mogą wybrać podkolanówki uciskowe profilaktyczne, bądź produkty I klasy ucisku (CCL1). Dla osób z przewlekłymi problemami z krążeniem, żylakami, a także po operacjach, na zalecenie lekarza wskazane są podkolanówki uciskowe w II i III klasie ucisku. Łagodzą objawy obrzęków limfatycznych, niewydolności zastawek głębokich i dyskomfortu w podróży.

Pończochy uciskowe wspomagają odchudzanie - FAŁSZ

Pończochy uciskowe nie mają właściwości odchudzających ani antycellulitowych. Nie zastąpią zdrowej diety, dbania o ruch i ćwiczeń fizycznych. Wspomagają medycznie nogi w problemach żylnych, obrzękach limfatycznych oraz obrzękach tłuszczowych. Niektóre modele posiadają właściwości modelujące sylwetkę, jednak nie spowodują zrzucenia zbędnych kilogramów.

Pończochy uciskowe należy nosić przez cały rok - PRAWDA

Regularne noszenie kompresji przynosi najlepsze efekty w leczeniu problemów żylnych. Odpowiedni dobór odzieży na sezon jesienno-zimowy, ale i komfortowych pończoch na sezon wiosna- lato, przynosi ulgę, poprawia krążenie i zapewnia uczucie lekkości niezależnie od pory roku.

Pończochy uciskowe są brzydkie - FAŁSZ

Utożsamianie produktów uciskowych z babcinymi, grubymi rajtuzami to fikcja. Pończochy uciskowe dostępne na rynku, przeszły ewolucję zarówno technologiczną jak i estetyczną i można powiedzieć, że wyglądem praktycznie nie różnią się od klasycznych pończoch, rajstop czy skarpet.  Dostępne skarpety uciskowe, pończochy uciskowe i rajstopy uciskowe, wykonane są z różnych włókien, w wielu wariantach kolorystycznych, długościach i wykończeniu. Zarówno cienkie, transparentne pończochy z efektownym koronkowym mankietem jak i nieprzezroczyste rajstopy w sezonowych kolorach pozwolą poczuć się kobieco i zapomnieć o dolegliwościach. To co je z pewnością wyróżnia to skuteczność działania kompresji!


Sigvaris Magic