Wczytuję dane...

Metody leczenia żylaków

Nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają na skuteczną walkę oraz zmniejszają ryzyko powikłań po zabiegach operacyjnego usuwania żylaków. Niektóre z nich są na tyle mało inwazyjne, że nie wymagają hospitalizacji i pozwalają pacjentowi zaraz po zabiegu normalnie funkcjonować. Jakie metody leczenia żylaków są obecnie dostępne i które wybrać, decydując się na leczenie?

Flebolog - lekarz


Mówiąc o sposobach leczenia żylaków mamy na myśli:

  • Profilaktykę
  • Farmakologię
  • Leczenie operacyjne

Wybór metody należy skonsultować z lekarzem, który na podstawie standardowej oceny wydolności zastawek żylnych i przepływów w naczyniach (badanie Dopplerowskie) decyduje, jaka metoda leczenia będzie najbardziej skuteczna. Bardzo ważny jest tu tzw. „timing”, czyli zastosowanie we właściwym czasie, właściwej metody, indywidualnie dobranej do konkretnego przypadku. Dobre efekty przynosi również łączenie różnych metod leczenia.

Profilaktyka oparta na ruchu, odpowiedniej diecie i regularnym stosowaniu kompresjoterapii (rajstopy uciskowe, podkolanówki uciskowe, pończochy uciskowe), sprawdza się w zapobieganiu jak i w przypadku niewielkich zmian żylakowych.

Leczenie farmakologiczne wspomaga inne metody, zmniejszając nasilenie objawów, opóźniając rozwój choroby, działając przeciwzapalnie i wzmacniając żyły. Nie prowadzi jednak do całkowitego wykluczenia choroby i pozbycia się zmian niewydolności żylnej.

Chirurg naczyniowy

Leczenie operacyjne oferuje duży wybór metod. Są one bardziej lub mniej inwazyjne dla pacjenta i znacznie różnią się sposobem leczenia. Począwszy od klasycznej metody strippingu (stosowanej powszechnie w ramach NFZ), po nowoczesne metody endowaskularne (metody nieinwazyjne).

Co to jest stripping?

Operacyjna metoda usuwania niewydolnej żyły w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg inwazyjny, wymaga hospitalizacji. Najbardziej klasyczny Stripping metodą Babcocka (usunięcie za pomocą sondy dotkniętych chorobą fragmentów żył odpiszczelowych), metodą la Piverte'a (zamiast klasycznej sondy stosowana jest sonda schłodzona do temperatury -80°C. Końce żyły odpiszczelowej przymarzają do sondy, a nie są jak w metodzie Babcocka przywiązywane) oraz Stripping żyły odstrzałkowej (rzadziej stosowana m.in. ze względu na trudności w lokalizacji końców naczynia). W każdej z tych metod żyła jest całkowicie usuwana (wyrywana).

Nowoczesne metody endowaskularne (EVLA)

Mniej inwazyjne sposoby leczenia pozostawiają żyłę na swoim miejscu, nie usuwając jej. Polegają na zamknięciu chorobowo zmienionych naczyń, prowadząc do obkurczenia, zaniku i wyłączenia naczynia z krwiobiegu. Wewnątrzżylne metody EVLA, z reguły nie wymagają hospitalizacji.

Rozróżnić tu można:

  • metody termiczne (Ablacja z użyciem lasera, prądu o częstotliwości fal radiowych RFiTT, czy pary wodnej)
  • chemiczne (Skleroterapia z użyciem kleju)
  • mechaniczno – chemiczne (Flebogrif)

Przewaga metod nowoczesnych nad klasycznymi

Małoinwazyjne metody nowoczesne należą do najskuteczniejszych i bezpiecznych zabiegów. Leczenie w znieczuleniu miejscowym, pozwala szybko wrócić do sprawności i nie pozostawia blizn po nacięciach. Żyła, która w klasycznym leczeniu jest wyrywana, (co może powodować wylewy krwi podskórnej, dolegliwości bólowe, dłuższą rekonwalescencję po operacyjną), w metodzie ablacji (zniszczenia) czy skleroterapii (piankowania) jest niszczona wewnątrznaczyniowo (mniej bolesne, bezpieczniejsze i znacznie skraca okres leczenia). Skuteczność leczenia żylaków małoinwazyjnymi technikami jest określana powyżej 95%.

Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, należy pamiętać, że aby przyspieszyć rekonwalescencję oraz utrzymać efekt zabiegu, lekarz powinien zalecić pończochy kompresyjne, które w zależności od zastosowanej metody należy nosić nawet do 6 tygodni po operacji.